Beza to delikatny i lekki deser, który potrafi zachwycić zarówno smakiem, jak i wyglądem. Jej chrupiąca zewnętrzna warstwa i puszysta pianka w środku to idealne połączenie, które rozpływa się w ustach. Pieczenie bezy może wydawać się skomplikowane, ale z odrobiną wiedzy i cierpliwości każdy może stworzyć to słodkie dzieło sztuki. Jak upiec bezę w piekarniku – z termoobiegiem czy bez? Jaką temperaturę ustawi? Ile piec bezę z 6 jajek? Na te pytania i wiele innych udzielimy odpowiedzi w tym artykule.
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak suszyć bezę w piekarniku, najpierw sprawdźmy, w jaki sposób możemy ją przygotować. Otóż bezę można ubić na dwa sposoby – ręcznie za pomocą trzepaczki albo mechanicznie przy pomocy miksera lub robota kuchennego. Pierwszy sposób wymaga sporo wysiłku i czasu. Niestety nawet po długim ubijaniu efekty nie zawsze są zadowalające. Dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest ubicie bezy w sposób mechaniczny. Jest to sposób nie tylko znacznie szybszy i mniej męczący, lecz także bardziej precyzyjny.
Niezależnie od tego, czy korzystamy z miksera, czy robota kuchennego, wszystkie składniki musimy dodawać w odpowiednim czasie.
Naczynie do ubijania białek musi być całkowicie suche. Najlepiej do tego zadania nadają się miski szklane lub ze stali nierdzewnej.
Do miski wbijamy białka, uważając, aby nie przedostała się nawet mała kropla żółtek.
Możemy do białek dodać szczyptę soli, dzięki czemu będą lepiej się ubijać.
Rozpoczynamy ubijanie, ustawiając mikser na niskie obroty.
W trakcie ubijania obroty stopniowo zwiększamy.
Zaczynamy dodawać również cukier w niewielkich ilościach. Na jedno białko przypada 50 g cukru – powinien on być drobny i śnieżnobiały.
Białka ubijamy do momentu, aż powstanie sztywna i gęsta piana. Nie ubijamy zbyt długo, aby nie doprowadzić do „przebicia” białek.
Pod koniec ubijania do piany dodajemy mąkę ziemniaczaną i jeszcze chwilę ubijamy.
Należy pamiętać, że piana z białek szybko traci konsystencję, dlatego powinna się znaleźć w piekarniku zaraz po ubiciu.
Jak piec bezę – z termoobiegiem czy bez?
Suszenie bezy z termoobiegiem czy bez? Rozpoczynając przygotowywanie ciasta z blatem bezowym, wiele osób zadaje sobie właśnie to pytanie. Okazuje się, że do pieczenia bezy możemy wykorzystać zarówno termoobieg, jak i opcję pieczenia góra-dół. Termoobieg świetnie sprawdzi się do pieczenia bezy, ponieważ doskonale wysusza. Sprawia, że beza nie jest zbyt krucha. Nie polecamy natomiast pieczenia bezy w piekarniku gazowym, ponieważ nie jest on w stanie nagrzać wnętrza do jednakowej temperatury. W przypadku bezy ważny jest równomierny rozkład ciepła.
A czy można piec bezę na dwóch poziomach? Oczywiście, że tak. Jeśli włączymy funkcję termoobiegu w piekarniku, wtedy możemy piec dwie bezy jednocześnie. Wówczas jedną blaszkę układamy na środku, a drugą poniżej.
W jakiej temperaturze piec bezę?
Jak upiec bezę w piekarniku? Jaką temperaturę ustawić? Jeśli zdecydujemy się na pieczenie góra-dół, to powinniśmy ustawić temperaturę ok. 80-100°C. Natomiast ustawiając termoobieg, temperaturę należy obniżyć o ok. 10-20°C. Najlepiej, aby temperatura nie przekraczała 80°C.
Jak długo piec bezę?
Przechodzimy do kolejnego ważnego pytania, a mianowicie: ile piec bezę w piekarniku? W tym przypadku również wiele zależy od ustawionego sposobu pieczenia, ale też od tego, z ilu białek ubiliśmy bezę.
W przypadku grzania góra-dół czas suszenia bezy wyniesie ok. 2,5-3 godziny. Natomiast przy włączonej funkcji termoobiegu ok. 3 godziny.
Ile piec bezę z 4 jaj?
Czas pieczenia bezy z 4 białek wyniesie ok. 60-100 minut. Mniejsze beziki będą wymagać dłuższego pieczenia.
Ile piec bezę z 6 jajek?
Bezę z 6 jajek będziemy piec od 90 do 120 minut.
Ile piec bezę z 8 jaj?
Przygotowując bezę z 8 białek, będziemy ją suszyć około 130 minut.
Ile piec bezę z 10 jaj?
Czas pieczenia bezy z 10 jajek to około 150 minut.
Podane czasy pieczenia są orientacyjne. Należy pamiętać, że każdy piekarnik grzeje inaczej. Dlatego czas pieczenia bezy może się jeszcze wydłużyć.
Jak przechowywać bezę, żeby była chrupiąca?
Wiemy już, jak i ile piec bezę z 6 jajek. Teraz sprawdźmy, jak ją przechowywać, aby była chrupiąca. Otóż najlepiej bezę przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Najlepiej w hermetycznym pojemniku, który zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci. Dzięki temu bez nie stanie się miękka, tylko pozostanie chrupiąca. Co prawda, bezę możemy przechowywać w lodówce, jednak wilgoć może ją zmiękczyć. Jeśli zatem chcemy umieścić ją w chłodziarce, to powinniśmy ją szczelnie zapakować.
Jak piec bezę w piekarniku? Często zadawane pytania
Pieczenie bezy może przysparzać wielu kłopotów. Dlatego odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące bezowych wypieków.
Po czym można poznać, że beza jest upieczona?
Beza jest gotowa, gdy jej wierzch jest chrupiący i lekko złocisty, a wewnętrzna część jest miękka i puszysta. Powierzchnia bezy może być lekko popękana. Jeśli wierzch bezy jest suchy i sztywny, to znaczy, że jest ona gotowa. Do sprawdzenia możemy użyć patyczka – jeśli będzie suchy, to znaczy, że beza jest odpowiednio upieczona. Można też delikatnie popukać w bezę palcami – jeśli wyda głuchy odgłos, będzie to znaczyło, że jest dobrze wysuszona. Co więcej, upieczona beza powinna łatwo odchodzić od papieru do pieczenia.
Czy beza po upieczeniu opada?
Tak, beza może delikatnie opaść po upieczeniu i jest to całkowicie normalne zjawisko spowodowane uwalnianiem się pary wodnej.
Jeśli jednak beza mocno się zapadła, to najprawdopodobniej została zbyt szybko wyjęta z piekarnika. Innym powodem opadnięcia bezy, może być użycie zbyt grubego cukru, przez co masa nie uzyskała odpowiedniej konsystencji. Przyczyną mogło być też „przebicie białek”, spowodowane zbyt długim ubijaniem piany.
Dlaczego beza po upieczeniu jest miękka?
Jeżeli beza jest miękka, to została nieprawidłowo upieczona. Najprawdopodobniej ustawiliśmy zbyt wysoką temperaturę w piekarniku albo po prostu czas suszenia był za krótki. Dlatego po zakończonym pieczeniu, warto pozostawić bezę w nagrzanym piekarniku, aż do całkowitego ostygnięcia.
Dlaczego beza ciemnieje?
Beza może ciemnieć z kilku powodów. Najczęściej winowajcą jest zbyt wysoka temperatura albo zbyt długi czas pieczenia. Beza może też ściemnieć przez dodanie cukru pudru, zamiast cukru kryształowego.
Co zrobić, żeby beza była chrupiąca?
Ile piec bezę z 6 jajek? To już wiemy, ale co zrobić, żeby była chrupiąca? Ważne jest unikanie nadmiaru wilgoci. Dlatego należy bezę przechowywać w zamkniętym pojemniku, w suchym i chłodnym miejscu. Warto także dodać kwas, np. ocet lub sok z cytryny, co pomoże w stabilizacji piany.
Dlaczego beza wychodzi gumowa?
Powodem jest zbyt wysoka temperatura. W mocno nagrzanej komorze pieczenia cukier szybko się karmelizuje, co powoduje gumowatość, a także ciemny kolor i gorzki posmak.
Czy da się uratować gumową bezę? Można spróbować pozostawić ją do wyschnięcia na całą noc. Jeśli rano dalej będzie gumowa, to warto jeszcze ją dopiec przez około 10 minut w niskiej temperaturze.
Po co dodaje się ocet do bezy?
Dodanie octu do bezy ma na celu obniżenie pH, co pomaga w stabilizacji piany. Dzięki dodaniu octu bez nie opadnie.
Po co sok z cytryny do bezy?
Sok z cytryny ma podobne działanie do octu. Ma ustabilizować pianę i zapobiegać nadmiernemu opadaniu. Dodatkowo nadaje bezie delikatnego cytrynowego smaku.
Czy beza bez mąki wyjdzie?
Tak, mąkę można całkowicie pominąć, ponieważ bezowa masa opiera się głównie na białkach i cukrze. Jednak mąka ziemniaczana sprawi, że beza zyska grubszą, twardszą zewnętrzną warstwę. Dzięki niej powstanie pewnego rodzaju skorupka. Mąka jest bowiem świetnym zagęszczaczem i stabilizatorem.
Ile dać mąki ziemniaczanej do bezy? To zależy od ilości bezy – niekiedy wystarczy jedna łyżeczka. Z reguły zaleca się jednak dodać jedną łyżkę skrobi.
Co można zrobić z nieudanej bezy?
Nie wszyła Ci beza? Choć nie wykorzystasz jej do ciasta, nie oznacza to, że musisz ją od razu wyrzucać. Możesz ją pokruszyć i użyć jako dodatek do lodów, musów, ciast czy innych deserów. Innym pomysłem jest zmiksowanie bezy z jogurtem i owocami. Nieudaną bezę możesz też wykorzystać jako dekorację do innych deserów.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że z naszego poradnika dowiecie się, ile piec bezę z 6 jajek, w jakiej temperaturze i co zrobić, aby była chrupiąca. W artykule zawarliśmy wiele użytecznych porad, które pomogą Wam w pieczeniu bezy od A do Z. Pamiętajcie, aby nie zniechęcać się, jeśli za pierwszym razem beza się nie uda. Trening czyni mistrza! ????
No Comments