Jak przechowywać ciasto drożdżowe, biszkoptowe i kruche?
881
post-template-default,single,single-post,postid-881,single-format-standard,bridge-core-3.3.2,cookies-not-set,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-30.8.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
jak przechowywać ciasto

Jak przechowywać ciasto drożdżowe, biszkoptowe i kruche?

Czekoladowe muffinki, babeczki z kremem budyniowym, ciasto biszkoptowe z truskawkami czy kruche ciastka z dżemem – to tylko kilka przykładów wypieków, które przygotowujemy we własnej kuchni, a następnie serwujemy swoim gościom i rodzinie. Po wyjęciu z piekarnika każde ciasto musi ostygnąć. Dopiero później można je bezpiecznie wyjąć z blachy, pokroić i podać gościom. Jeśli jednak chcemy, by na drugi dzień nasze ciasto smakowało równie wybornie jak w dzień upieczenia, musimy pamiętać o jego odpowiednim przechowywaniu. Sprawdźmy zatem, jak przechowywać ciasto, by zachowało świeżość i smak przez kilka dni.

Jak przechowywać ciasto drożdżowe?

Ciasto drożdżowe jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej przyrządzanych przez nas ciast w kuchni. Najlepiej smakuje tuż po upieczeniu – jest miękkie i wilgotne w środku. Jeśli chcemy, aby drożdżówki, rogaliki drożdżowe czy ciasto drożdżowe z owocami zachowały świeżość, powinniśmy je szczelnie owinąć folią spożywczą. Dzięki temu ciasto nie wyschnie i nie wchłonie innych zapachów. Co więcej, takie ciasto można również zamrozić – najlepiej zrobić to zaraz po upieczeniu, gdy wystygnie. Poza tym możemy zamrozić też surowe ciasto drożdżowe, np. ciasto na pizzę.

 

 

Szarlotka, jabłecznik, ciasto z jabłkami – przechowywanie

Wiele osób zastanawia się, jak przechowywać szarlotkę po upieczeniu. W końcu jest to jedno z najpopularniejszych ciast w naszym kraju. Aby szarlotka nie straciła swojego smaku i zapachu, najlepiej przechowywać ją w stosunkowo chłodnym, ale nie zimnym pomieszczeniu. Nie trzeba zatem wkładać ciasta do lodówki. Takie ciasto dość długo zachowuje świeżość, należy jednak pamiętać, aby przechowywać je pod przykryciem. Do tego celu dobrze sprawdzą się pojemniki plastikowe lub szklane, które zabezpieczą przed wysychaniem.

 

 

Ciasto francuskie i ptysiowe

Ciasto francuskie doskonale nadaje się do przyrządzania smakołyków na słodko i słono. Jest kruche i delikatne, a najlepiej smakuje świeżo po upieczeniu lub po upływie około 2-3 dni. Niestety ciasto francuskie ma tendencję do wchłaniania wilgoci – jeśli do środka włożymy wilgotny farsz, szybko straci swoją chrupkość i stanie się gumowate. Dlatego upieczone ciasto francuskie najlepiej przechowywać w zamkniętym pojemniku. Na dno należy wyłożyć papier śniadaniowy, który wchłonie nadmiar wilgoci.

Jeśli natomiast chodzi o ciasto czy ciastka ptysiowe, to najsmaczniejsze są świeże, tuż po wyjęciu z piekarnika. Ciastka ptysiowe nie mogą być przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku, ponieważ zawilgotnieją. Z drugiej strony, pozostawione na wierzchu szybko wyschną. Dlatego należy znaleźć rozwiązanie pośrednie – najlepiej włożyć ptysie do pojemnika i przykryć, ale niezbyt szczelnie.

 

 

Jak przechowywać ciasto kruche?

Z ciasta kruchego można przygotować wiele wypieków, np. drobne ciastka, babeczki, paluszki, torciki czy mazurki. Samo ciasto, bez nadzienia, można spokojnie przechowywać nawet kilka tygodni. Niektóre ciastka stają się wtedy bardziej miękkie i po prostu smaczniejsze. Należy jednak pamiętać, że ciasto kruche nie lubi niskiej temperatury, ponieważ szybko twardnieje. Dlatego najlepiej przechowywać je w blaszanych formach, a ciastka kruche w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

 

 

Torty i ciasta biszkoptowe – przechowywanie

Zaraz po wyjęciu z piekarnika ciasto biszkoptowe jest miękkie, puszyste i elastyczne, ale już po kilku chwilach twardnieje i zaczyna wysychać. Dlatego najlepiej ciasto biszkoptowe lub małe ciasteczka przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Natomiast torty czy ciasta biszkoptowe przełożone kremami należy wstawić do lodówki i spożyć w ciągu 2-3 dni. Należy pamiętać, że biszkopt bardzo łatwo chłonie zapachy, dlatego wstawiając ciasto do lodówki, warto je szczelnie zapakować.

 

 

Pierniki, serniki i makowce

To jedne z tych wypieków, które zazwyczaj przygotowujemy na święta. Pierniki po upieczeniu są bardzo twarde, miękną dopiero po kilku dniach. Jeśli chcemy, aby pierniczki szybciej zmiękły, powinniśmy je przechowywać w szczelnych pojemnikach. Można do nich również włożyć kromkę chleba lub kawałki jabłka – pierniczki wchłoną z nich wilgoć, dzięki czemu szybciej zmiękną. Ogólnie piernik jest jednym z najtrwalszych ciast – w szczelnie zamkniętym pojemniku można go nawet przechowywać przez 2-3 miesiące.

Jeśli chodzi o makowce, to najlepiej wstawić je do chłodnego pomieszczenia i przykryć ścierką lub ręcznikiem. Dzięki temu spokojnie wytrzyma przez 4-5 dni. Jeśli jednak jest przełożony kremem, konieczne będzie wstawienie go do lodówki.

A jak przechowywać sernik? Z racji tego, że jest on wykonany z nabiału, należy przechowywać go w lodówce. Nie ma potrzeby owijania sernika folią.

 

 

Jak przechowywać ciasto z bezą?

Bezy bardzo szybko chłoną wilgoć i inne zapachy, dlatego najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętym pojemniku lub w papierowej torbie. Jeśli beza będzie mieć kontakt z wilgotnym powietrzem, straci swoją chrupką konsystencję i stanie się „gumowa”. Jeśli chodzi natomiast o ciasta z bezą, które przełożone są kremem i owocami, to należy je wstawić do lodówki.

 

Jak przechowywać muffinki po upieczeniu?

Kruche z zewnątrz, miękkie i wilgotne w środku… Muffinki są nie tylko łatwe w przygotowaniu, ale również długo zachowują świeżość. Oczywiście najlepiej smakują po wyjęciu z piekarnika, gdy są jeszcze ciepłe. Jednak spokojnie można je przechowywać nawet do 7 dni. Wystarczy włożyć je do szczelnego pojemnika, aby nie wyschły. Dobrym rozwiązaniem będzie patera z kloszem. Dzięki niej muffiny nie tylko zachowają świeżość, ale również będą się pięknie prezentować.

 

 

Jakie ciasta można mrozić?

Okazuje się, że większość słodkich wypieków można zamrozić, by przedłużyć ich świeżość. Warto mieć w zamrażarce takie ciasto na wypadek niespodziewanej wizyty gości. Do zamrażania świetnie nadają się serniki, ciasta kruche (bez nadzienia, tylko jako półprodukty), torty, a także ciasta drożdżowe. Zamrozić możemy też muffiny – zarówno surowe ciasto, jak i upieczone. Wypieki najlepiej mrozić w szczelnych pojemnikach lub owijać w folię spożywczą. W taki sposób mogą być przechowywane nawet do 3 miesięcy.

[table “20” not found /]
[social_share show_share_icon="yes"]
No Comments

Post A Comment