14 mar Jaka sól jest najzdrowsza?
Sól to jedna z najpopularniejszych przypraw wykorzystywanych w kuchni. Zanim jednak trafi do sklepu spożywczego, sól kuchenna przechodzi różne procesy, głównie w celu usunięcia zanieczyszczeń i innych minerałów. Często jednak do soli dodawany jest jod, a także środki przeciwzbrylające. Obecnie do wyboru mamy wiele rodzajów soli kuchennej. Stąd też często pojawia się pytanie: jaka sól jest najzdrowsza?
Czym jest sól?
Sól, czyli związek chlorku sodu i innych minerałów, jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, a także za pracę układu nerwowego i mięśniowego. Jej niedobory są niepożądane, jednak nam nie grożą ze względu na to, że w produktach spożywczych sól wykorzystuje się na masową skalę jako środek konserwujący. Przyjmuje się, że bezpieczna dawka soli to około 5 g dziennie, jednak mimowolnie spożywamy jej o wiele więcej. Z tego względu wiele osób stara się ograniczyć spożywanie soli, a inni wybierają ten rodzaj soli, który uznawany jest za najzdrowszy.
Jakie są rodzaje soli kuchennej?
Zanim sprawdzimy, jaka sól jest najzdrowsza, poznajmy jej wszystkie rodzaje. Podział na różne rodzaje soli wynika z tego, skąd pochodzi sól oraz w jaki sposób jest przetwarzana.
Sól kamienna
Tę sól wydobywa się z naturalnych złóż w kopalniach w postaci brył. Następnie jest mechanicznie kruszona i mielona, dzięki czemu trafia do sprzedaży w postaci drobno lub gruboziarnistej. Sól kamienna może być lekko zabrudzona, ale dzięki temu zawiera więcej składników mineralnych, w tym wapnia, magnezu, potasu, miedzi czy manganu.
Sól warzona
To inaczej sól kuchenna. Jest pozyskiwana poprzez destylację wody z różnych solanek. Poddaje się ją procesom oczyszczania chemicznego, przez co nie zawiera minerałów. Zazwyczaj jest drobna i sypka, a do tego wzbogaca się ją w jod – w swoim składzie zawiera około 40% sodu. Celem dodawania jodu do soli jest zapobieganie niedoczynności tarczycy, szczególnie w terenach, gdzie brakuje jodu.
Sól morska
Uzyskuje się ją w podobny sposób co sól warzoną – w naturalnym procesie odparowywania wody morskiej. Sól morska spożywcza zawiera potas, jod, cynk, magnez, selen, lit, a także około 35% sodu. Ma wyrazisty smak, dlatego wykorzystujemy jej mniej w kuchni. Jest zdecydowanie zdrowsza niż sól warzona. Należy jednak uważać, ponieważ ze względu na duże zanieczyszczenie mórz i oceanów, sól morska może być zanieczyszczona mikroplastikiem i innymi toksycznymi substancjami.
Sól himalajska
Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka sól jest najzdrowsza, zdecydowanie warto zatrzymać się dłużej przy soli himalajskiej. Uchodzi ona bowiem za najczystszą, a jednocześnie najzdrowszą sól występującą w naturze. Zawiera śladowe ilości różnych minerałów, a w zależności od mieszanki soli mineralnych może przybierać różne kolory. Zazwyczaj ma jednak różowy kolor.
Sól hawajska
To naturalna sól morska. Może mieć kolor różowy, czerwony albo czarny (wówczas zawiera aktywny węgiel).
Sól jodowana czy niejodowana?
Oprócz wymienionych rodzajów soli kuchennej, na rynku spotkamy się również z oznaczeniami „sól jodowana” i „sól niejodowana”. Jak łatwo się domyślić, oba rodzaje różnią się dodatkiem lub brakiem jodu. Obowiązek jodowania został nałożony tylko na producentów soli kuchennej ze względu na zapobieganie niedoczynności tarczycy w rejonach, w których brakuje jodu. Czy sól jodowana jest zdrowa? Według opinii Międzynarodowej Komisji ds. Zaburzeń z Niedoboru Jodu program jodowania soli w Polsce jest nie tylko bezpieczny dla zdrowia, ale również skuteczny. Nie ma także zaleceń, które mówiłyby o tym, że osoby cierpiące na choroby tarczycy nie powinny spożywać soli jodowanej.
Z kolei niejodowana sól jest mniej przetworzona i świetnie sprawdza się do robienia domowych przetworów.
Jaka sól jest najzdrowsza?
Ze względu na duże zanieczyszczenie mórz i oceanów, sól kamienną uznaje się za zdrowszą niż sól morską. Obecnie uważa się, że najzdrowsza sól to sól himalajska, która wydobywana jest w kopalni soli Khwera znajdującej się w pobliżu Himalajów w Pakistanie. Sól himalajska jest czysta, nie zawiera zanieczyszczeń i metali ciężkich, a do tego nie jest oczyszczana chemicznie. Znajdziemy w niej za to wiele wartościowych dla organizmu pierwiastków. Poza tym zawiera w sobie mniej sodu niż sól kuchenna. Warto również wspomnieć, że do pozyskiwania tej soli nie używa się materiałów wybuchowych – całą pracę wykonuje się ręcznie. Jeśli zatem zastanawiamy się, jaka sól jest najlepsza do jedzenia, sól himalajska czy zwykła, powinniśmy postawić na tę pierwszą.
Zastosowanie soli w kuchni
Zdrowa sól powinna być dodawana do potraw, ponieważ podkreśla ich smak. Należy jednak pamiętać, aby stosować ją z umiarem. Okazuje się, że sól ma również inne zastosowania w kuchni. Oto najpopularniejsze z nich:
- Szczypta soli do białek – sprawi, że szybciej uzyskamy puszystą i lśniącą masę.
- Sól do przypalonego mleka – wystarczy dodać odrobinę soli, aby pozbyć się z przypalonego mleka goryczy.
- Sól do sprzątania – świetnie nadaje się do usuwania osadów z herbaty lub kawy z kubków.
- Szczypta soli do jajek – dodana podczas gotowania zapobiegnie pękaniu skorupek.
- Sól do ostrzenia noży – jeśli nie mamy pod ręką ostrzałki, możemy włożyć nóż do roztworu wody z solą. Po około 30 minutach należy osuszyć nóż i gotowe.
- Sól do owoców cytrusowych – dodana do tych owoców podniesie ich walory smakowe.
Jaka jest najdroższa sól na świecie?
Najdroższą przyprawą świata jest szafran, a za najdroższą sól na świecie uznaje się sól bambusową Amethyst Bamboo 9x, którą Koreańczycy wytwarzają od setek lat. Dlaczego ta sól jest taka droga? To zwykła sól morska, którą umieszcza się wewnątrz bambusa, a następnie praży w wysokiej temperaturze. Sól prażona jest dziewięciokrotnie, dzięki czemu nabiera minerałów pochodzących z bambusa. W ten sposób usuwa się z niej również zanieczyszczenia. Każdy etap wytwarzania soli bambusowej wykonywany jest ręcznie. Za słoik soli o wadze 250 g trzeba zapłacić ok. 380 zł.
No Comments