Jaki chlebak wybrać? | Chlebak do kuchni | Ekskluzywne chlebaki
1418
post-template-default,single,single-post,postid-1418,single-format-standard,bridge-core-3.3.2,cookies-not-set,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-30.8.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
jaki chlebak wybrać

Jaki chlebak wybrać?

Świeży chleb, chrupiące bułeczki i idealnie wypieczone bagietki sprawiają, że każde śniadanie smakuje wyśmienicie. Nie każdy jednak ma czas i chęci, aby z samego rana biec do pobliskiego sklepu po świeżo wypieczone pieczywo. Jeśli zatem chcemy, aby pieczywo zachowało swoją świeżość na dłużej, powinniśmy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu w chlebaku. Jaki chlebak wybrać? Metalowy czy drewniany? A może lepiej bambusowy? Sprawdzamy, czym się różnią poszczególne modele chlebaków.

Gdzie trzymać chleb w nowoczesnej kuchni?

Zastanawiacie się, jak przechowywać chleb, że nie spleśniał? Najważniejsze jest zapewnienie mu optymalnych warunków, czyli suchego miejsca i temperatury pokojowej, najlepiej ok. 18-22°C – to właśnie środowisko, w którym pieczywo czuje się najlepiej.

A czy można trzymać chleb w lodówce? Zdecydowanie nie jest to zalecane. W kontakcie z zimnem i dużą wilgocią chleb stanie się gumowaty, a poza tym może szybko pokryć się pleśnią. Można jednak chleb zamrozić, ponieważ temperatura poniżej 0°C zatrzymuje procesy starzenia się pieczywa. Możemy zatem zamrozić bochenek chleba w całości albo pokroić go na mniejsze części. Po wyjęciu z zamrażarki wystarczy go wstawić na kilka minut do piekarnika.

jaki chlebak wybrać

Jaki chlebak wybrać?

Oferta chlebaków jest bardzo szeroka, dzięki czemu bez problemu znajdziemy model, który dobrze wkomponuje się w nasz wystrój kuchni. W sklepach można bowiem spotkać chlebak retro, chlebak rustykalny czy też ekskluzywny chlebak do nowoczesnego wnętrza. Wybierając pojemnik na chleb, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Ma to bowiem duży wpływ nie tylko na design chlebaka, ale również może wpływać na jakość i świeżość przechowywanego pieczywa.

Chlebak drewniany

Do najpopularniejszych pojemników do przechowywania pieczywa należą chlebaki drewniane. Sprawdzą się nie tylko w tradycyjnych kuchniach, ale również w kuchniach skandynawskich czy rustykalnych. Drewno jest ekologicznym, w pełni naturalnym materiałem, dlatego świetnie sprawdzi się w roli pojemnika na chleb. Poza tym chlebaki drewniane są dość trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przechowywane w nich pieczywo zachowuje świeżość nawet przez kilka dni. Wszystko dzięki temu, że drewno gwarantuje odpowiednią temperaturę i wilgotność. Chlebaki drewniane występują w różnych kształtach i rozmiarach. Często spotykane są modele z przezroczystymi pokrywami.

Stalowy chlebak

Coraz popularniejszy staje się chlebak stalowy. Trudno się dziwić, ponieważ ma wiele zalet. Jest stosunkowo lekki, więc nie ma problemów z jego przenoszeniem. Cechuje się dość wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu będzie służył w kuchni przez wiele lat. Poza tym chlebak metalowy jest łatwy w codziennej pielęgnacji – ma gładką powierzchnię, która nie chłonie wilgoci, bakterii czy zabrudzeń. Co więcej, chlebak ze stali może stać się dodatkową ozdobą kuchni – modele, które łączą stal malowaną proszkowo z drewnem bambusowym, prezentują się wyjątkowo elegancko w kuchni.

Niestety chlebak ze stali nierdzewnej może mieć problemy z zapewnieniem odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co sprawi, że przechowywane pieczywo szybciej zacznie czerstwieć lub pleśnieć. Należy również pamiętać, że uszkodzenie powłoki ochronnej może doprowadzić do pojawienia się rdzy na chlebaku. Na koniec jeszcze mała rada – jeśli zdecydujemy się na zakup chlebaka metalowego, wybierzmy model z matowym wykończeniem, ponieważ na błyszczących od razu widać odciski palców.

Chlebak bambusowy

W sklepach znajdziemy też chlebaki bambusowe, które są świetną alternatywą dla wspomnianych wcześniej chlebaków drewnianych i metalowych. Bambus jest w 100% naturalnym i ekologicznym materiałem. Pojemniki na pieczywo z bambusa są lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Nie pochłaniają wilgoci i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu przechowywane pieczywo pozostaje świeże przez dłuższy czas. Co więcej, bambusowe chlebaki są też łatwe w czyszczeniu – wystarczy je przetrzeć wilgotną ściereczką. Do ich zalet możemy zaliczyć również atrakcyjny wygląd – chlebak wykonany z bambusu świetnie uzupełni wnętrze kuchenne w stylu vintage, boho lub rustykalnym.

A czy chlebaki bambusowe mają jakąś wadę? Z pewnością jest to cena – modele wykonane w całości z bambusu są dość kosztowne.

Ceramiczny chlebak

Jeśli zastanawiacie się, jaki chlebak wybrać, weźcie pod uwagę model wykonany z ceramiki. Ten materiał ma wiele zalet. Przede wszystkim jest łatwy do utrzymania w czystości. Nie wchłania wilgoci i zapachów, nie wchodzi też w reakcje z przechowywanym pieczywem. Poza tym chlebak ceramiczny utrzymuje optymalną temperaturę, dzięki czemu pieczywo nie wysycha zbyt szybko. Chlebak porcelanowy ma jeszcze jedną zaletę – pięknie prezentuje się w kuchni.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że chlebak wykonany z ceramiki jest dość ciężki, przez co łatwiej można go stłuc podczas mycia w zlewie czy przenoszenia. Ceramika jest na tyle krucha, że nawet delikatne uderzenie może spowodować duży uszczerbek. Właśnie z tego powodu wiele osób uważa, że chlebaki ceramiczne są niepraktyczne.

Chlebak plastikowy

Na rynku dostępne są również chlebaki wykonane z tworzywa sztucznego. Są to zdecydowanie najprostsze i najtańsze modele. Ich zaletą jest niewielka waga i łatwość do utrzymania w czystości. Niestety takie chlebaki nie zapewniają wystarczającej cyrkulacji powietrza, co sprawia, że przechowywane pieczywo dość szybko się psuje. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup takiego chlebaka, poszukajmy modelu z kratką wentylacyjną.

Jaki chlebak najzdrowszy?

Wybrać chlebak drewniany czy metalowy? Bambusowy czy może ceramiczny? Każdy materiał ma swoje zalety i wady, dlatego tak ważne jest, aby zwrócić na niego uwagę, dokonując zakupu. Jeśli jednak zależy nam na zakupie jak najzdrowszego chlebaka utrzymującego świeżość żywności, postawmy na model wykonany z naturalnych materiałów, np. z drewna lub bambusu. Za bezpieczny dla zdrowia uważany jest też chlebak ceramiczny, ponieważ nie wchodzi w reakcje z pieczywem i nie zmienia jego smaku.

A czy metalowy chlebak jest zdrowy? Ogólnie stalowe chlebaki uważane są za bezpieczne dla naszego zdrowia, aczkolwiek wiele zależy od metody zabezpieczenia metalu przed działaniem wilgoci. Najczęściej jednak stosuje się nietoksyczną farbę nakładaną proszkowo.

Polecamy jednak unikać chlebaków plastikowych. Nie dość, że mogą zawierać szkodliwy bisfenol A, to jeszcze nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, w rezultacie czego pieczywo szybko się psuje.

jaki chlebak wybrać

Jak przechowywać chleb w chlebaku?

Chlebak to zdecydowanie najlepsze miejsce na chleb w kuchni. Pieczywo można włożyć luzem do chlebaka albo przechowywać w specjalnych pojemnikach lub woreczkach. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są worki lniane lub wykonane z innych materiałów, a także papierowe torebki. Przechowywanie chleba w worku lnianym jest bezpieczne i korzystne, ponieważ taki worek zapewnia odpowiednią wilgotność, spowalnia wysychanie, a do tego uniemożliwia rozwój pleśni.

Nie zaleca się natomiast przechowywania pieczywa w workach foliowych, ponieważ takie opakowanie nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Naraża pieczywo na zbyt dużą wilgoć, która pozbawia skórkę chrupkości i prowadzi do szybszego pleśnienia.

[social_share show_share_icon="yes"]
No Comments

Post A Comment