Kawa speciality - co ją wyróżnia i dlaczego jest najlepsza?
1948
post-template-default,single,single-post,postid-1948,single-format-standard,bridge-core-3.3.2,cookies-not-set,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-30.8.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
kawa speciality

Co widziały ziarna, czyli tajemnice kawy speciality

Kawa – to ona będzie bohaterką tej niezwykłej opowieści o smakach. Zapraszamy do ciekawej lektury w towarzystwie filiżanki aromatycznego napoju. Dla niektórych to bez wątpienia nr 1 co dzień rano. Ale każdy woli inną. Ile smaków, tyle kaw: latte, cappuccino, mała czarna, biała, po turecku… Mianownik jednak jest wspólny: pobudzenie, orzeźwienie, nowa energia, nowe pokłady siły i… ten smak. Kto by pomyślał, że kilka zmielonych małych ziaren potrafi działać cuda?

 

Najwięcej aromatu i smaku dostarczy tylko kawa o najwyższej jakości ziaren. To tzw. kawa speciality. Przed wystawieniem na giełdzie ocenia się zbiory. Dokonują tego niezależni eksperci zwani Q-graderami. Są to specjaliści w dziedzinie określania jakości napoju wg norm ustalonych przez światową organizację SCA.

Q-grader bierze pod uwagę 350 gramową próbkę surowego ziarna i ocenia jej niedoskonałości. Górna granica to 5 defektów. Pod uwagę bierze się wielkość, równomierny kształt oraz wilgotność próbki.

Kawa speciality to synonim najwyższej jakości. To ocena powyżej 80 punktów przy 100 stopniowej skali przyznawana przez Q-graderów. Najlepszy smak, odpowiednia klarowność, kwasowość – wszystkie te elementy tworzą niepowtarzalny charakter kawy speciality.

Co sprawia, że kawa speciality jest najlepsza?

Kawa w Polsce pojawiła się w XVIII za sprawą Turków. Od tej pory stawała się powoli rytualnym napojem, przy którym załatwiano i negocjowano interesy. I taka sytuacja zachowała się po dziś dzień.

Wyjątkowy smak kawy speciality wyróżnia ją spośród pozostałych przemysłowych odmian. Dbałość o wysoką jakość upraw gwarantuje jej niepowtarzalny charakter. Każdy zbiór to wyłącznie ręczna robota. To bezpieczne i przyjazne pracownikom plantacje. Każdy zbieracz dostaje godne wynagrodzenie, co przekłada się na walory jakościowe. Bywa, że zbiorów dokonuje się na specjalne zamówienie, a ziarna pochodzą tylko z jednego źródła. Nie są mieszane z innymi odmianami co zaburza i obniża ich jakość.

Ziarna używane do palenia kawy speciality pochodzą ze zbiorów o określonych porach roku. Są to tzw. serie limitowane – cechuje je niepowtarzalność i wyjątkowość. Specjalny proces wypalania, jak w przypadku MATT COFFEE COMPANY ma gruntowny wpływ  na uzyskanie zrównoważonego balansu aromatu i smaku. Ekskluzywny wymiar kawy speciality potwierdza certyfikat wydany przez SCA.

Co wyróżnia kawę speciality MOTT COFFEE? 

Wysublimowany smak, często z nutami owoców cytrusowych przeplatanych słodyczą czekolady czy karmelu, z zachowaniem naturalnej goryczki kawy to cechy przypisane kawie speciality z linii Coto Brus.

W zależności od źródła pochodzenia ma odmienne walory smakowo – zapachowe. Małe, rodzinne plantacje uprawiane tradycyjnymi metodami od wieków, które nie widziały maszyn przemysłowych gwarantują sukces zbieraczom kawy i wspierają naturę. Mowa tu o rolnikach z Kostaryki, Gwatemali, Nikaragui i Salvadoru.

Kawa speciality MOTT COFFEE powstaje najczęściej z mocno wyselekcjonowanych ziaren aromatycznej arabiki. Ale jest też w ofercie odmiana Bourbon. Wbrew pozorom najwyższa jakość nie determinuje wysokiej adekwatnie ceny. I to jest miłe zaskoczenie! Kawę można zakupić w 250 1000 gramowych opakowaniach, symbolizujących kraj pochodzenia i smak.

Niepowtarzalny charakter egoztycznej kawy speciality, pochodzący z najdalszych zakątków świata wprowadza nowe smaki do codziennego menu. Seria Coto Brus i Tarrazu w postaci palonych ziaren to doskonała propozycja dla baristów oraz domowych zaciszy. Na uwagę zasługuje też odmiana Laurina, którą cechuje zawartość w kofeiny w proporcji mniejszej niż 50% w porównaniu do pozostałych kaw.

Artykuł sponsorowany

[social_share show_share_icon="yes"]
No Comments

Post A Comment