Na czym polega rekuperacja? - Kuchenne Porady
2438
post-template-default,single,single-post,postid-2438,single-format-standard,bridge-core-3.3.2,cookies-not-set,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-30.8.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive
rekuperacja.

Na czym polega rekuperacja?

W procesie rekuperacji dochodzi do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub pomieszczenia w celu ogrzania lub schłodzenia świeżego powietrza, które napływa do środka. Głównym celem rekuperacji jest redukcja zużycia energii poprzez systemy wentylacji i ogrzewania, co ma bezpośredni wpływ na oszczędność energii i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W poniższym artykule omawiamy, co dokładnie oznacza pojęcie: rekuperacja oraz kiedy jest najkorzystniejsza.

Jak działa rekuperacja?

Podstawową zasadą działania rekuperacji jest wykorzystanie energii cieplnej zmagazynowanej w powietrzu wywiewanym z budynku. Ciepłe powietrze wydobywające się z pomieszczeń, np. kuchni, łazienki lub salonu, jest kierowane przez wymiennik ciepła, gdzie oddaje swoją energię do specjalnego nośnika, np. płytek, kanałów lub rurek. W następstwie tego procesu świeże powietrze z zewnątrz jest wprowadzane do budynku tym samym kanałem poprzez wymiennik ciepła.

Ogólnie rzecz ujmując, świeże powietrze nagrzewa się za pomocą ciepła oddawanego przez powietrze wywiewane. Rekuperacja pozwala na skuteczny odzysk energii cieplnej, co wpływa na zredukowanie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania powietrza napływającego do budynku. Dzięki temu systemy wentylacji oraz ogrzewania działają wydajniej, co ma bezpośredni wpływ na oszczędności związane z kosztami eksploatacyjnymi budynku. Ponadto rekuperacja ma dobry wpływ na środowisko naturalne, gdyż redukuje emisję gazów cieplarnianych. Jeśli szukasz rekuperatora, ich szeroki wybór dostępny jest na https://technikadesign.pl/pol_m_Rekuperacja-8028.html.

Kiedy rekuperacja sprawdza się najlepiej?

Rekuperacja, choć może być zamontowana w większości budynków, sprawdzi się tylko w tych, które mają spełnione określone warunki związane z wentylacją oraz ogrzewaniem pomieszczeń. Oto kilka sytuacji, w których rekuperacja jest bardzo dobrym wyborem.

  • Energooszczędne budynki – rekuperacja jest szczególnie efektywna w nowoczesnych, energooszczędnych budynkach o dobrej izolacji. A jeśli szukasz estetycznych rozwiązań do swojego nowego mieszkania lub domu, sprawdź kratki do grzejników kanałowych, które dyskretnie ukryją źródło ciepła. Ich szeroki wybór znajdziesz na https://technikadesign.pl/Kratki-do-grzejnikow-kanalowych-Technikadesign-pl-cinfo-pol-283.html
  • Budynki o wysokiej wilgotności – w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, rekuperacja może pomóc znacznie obniżyć jej poziom, przyczyniając się do zdrowia oraz komfortu mieszkańców.
  • Budynki o dużej liczbie mieszkańców lub użytkowników – w budynkach lub pomieszczeniach, gdzie w jednym czasie przebywa wiele osób, np. bloki mieszkalne, szkoły, hotele itp., rekuperacja pozwala w sposób wydajny dostarczać świeże powietrze, równocześnie zmniejszając zużycie energii.

 

Decyzję o zastosowaniu rekuperacji należy podjąć na podstawie wykonanej analizy indywidualnych potrzeb użytkowników budynku, jego charakterystyki, a także lokalnych warunków klimatycznych.

 

Artykuł sponsorowany

[social_share show_share_icon="yes"]
No Comments

Post A Comment