15 sie Najzdrowszy czajnik elektryczny – który wybrać?
Czajnik elektryczny gości w wielu kuchniach. Ze względu na to, że pozwala o wiele szybciej zagotować dużą ilość wody niż czajnik na gaz, jest chętniej wybierany przez konsumentów. Przy jego Dobry czajnik powinien być jednak nie tylko wygodny w użytkowaniu, lecz także bezpieczny dla naszego zdrowia. Sprawdźmy zatem, jaki jest najzdrowszy czajnik elektryczny.
Jaki czajnik elektryczny wybrać?
Jeśli chcemy wybrać czajnik elektryczny, który w krótkim czasie zagotuje dużą ilość wody, nie wydając przy tym głośnych odgłosów i pobierając niewielką ilość energii, musimy zwrócić uwagę na szereg różnych parametrów. Począwszy od mocy czajnika, poprzez jego pojemność, a skończywszy na trybach pracy. Zanim jednak skupimy się na specyfikacji, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano czajnik. Wpływa on bowiem nie tylko na wygląd i styl czajnika, lecz także na jego cenę. W dużej mierze decyduje też o tym, czy czajnik elektryczny jest bezpieczny dla zdrowia. Sprawdźmy zatem, z jakich materiałów produkuje się czajniki.
Czajnik elektryczny z plastiku
Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji czajników elektrycznych jest tworzywo sztuczne. Plastik sprawia, że czajnik jest lekki, ale przy tym wytrzymały i odporny na wysoką temperaturę. Co ważne, plastikowa obudowa czajnika nie nagrzewa się do wysokiej temperatury, co zwiększa bezpieczeństwo podczas użytkowania. Zaletą czajników elektrycznych jest także niski koszt zakupu – najtańsze bez problemu kupimy już za 40 zł. Dodatkowo takie czajniki dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu łatwo może je dopasować do aranżacji wnętrza.
Jeśli zdecydujemy się na zakup czajnika wykonanego z plastiku, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę, czy tworzywo nie zawiera BPA (bisfenolu). Jest on bowiem toksyczną substancją i negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Jest jeszcze jedna kwestia, tym razem estetyczna. Jeżeli zakupimy czajnik wykonany z białego plastiku, to powinniśmy zdawać sobie sprawę, że po pewnym czasie użytkowania plastik po prostu zżółknie. Natomiast czajniki kolorowe mogą nieco stracić na intensywności barw.
Czajnik ze stali nierdzewnej
Stal nierdzewna jest materiałem często wykorzystywanym w kuchni, również do produkcji czajników. Modele wykonane ze stali są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu (nie chłoną barw ani zapachów). W dodatku są odporne na korozję i wysokie temperatury. Należy jednak zaznaczyć, że podczas gotowania wody stalowa obudowa mocno się nagrzewa. Dlatego powinniśmy zachować ostrożność, aby przez przypadek się nie poparzyć.
W sprzedaży dostępne są klasyczne czajniki stalowe, a także modele, które wzbogacone są innymi materiałami, np. plastikiem czy drewnem. Szczególnie dobrze prezentują się modele z drewnianymi uchwytami i pokrywkami.
Wybór redakcji czajnika ze stali nierdzewnej
Szklany czajnik elektryczny
Jeśli chcemy kupić, najzdrowszy czajnik elektryczny, zdecydowanie powinniśmy rozważyć zakup modelu wykonanego ze szkła. Takie czajniki przeważnie wykonuje się ze szkła borokrzemowego (żaroodpornego), które jest wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury. Poza tym takie szkło nie nagrzewa się ani nie topi. Istotną kwestią jest również to, że szkło jest materiałem neutralnym w kontakcie z wodą czy z żywności, co oznacza, że podczas gotowania, do wody nie przedostaną się żadne niepożądane substancje.
Czajniki szklane nie są w całości produkowane ze szkła – ich podstawy grzejne, pokrywki i rączki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej albo z plastiku. Do wyboru mamy więc dwa warianty. Warto dodać, że producenci często w takich czajnikach montują diody LED, które podświetlają wodę w czasie gotowania. Jest to nie tylko piękny efekt wizualny, lecz także sygnał, że rozpoczęło się gotowanie wody.
Elektryczny czajnik ceramiczny
Słysząc hasło „czajnik ceramiczny”, z pewnością większość osób pomyśli o eleganckim czajniku, który stawia się na płycie lub kuchence gazowej. Okazuje się, że w sprzedaży pojawia się coraz więcej czajników ceramicznych, ale zasilanych sieciowo. Taki czajnik elektryczny ceramiczny kształtem przypomina klasyczny dzbanek. Jego największą zaletą jest wygląd – takie modele często zdobione są różnymi wzorami i motywami, np. kwiatów, liści czy gałązek. Można też dostać czajniki ceramiczne z ciekawym wzorem geometrycznym czy tzw. sweterkowym. Będą one pasować zarówno do kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym, jak i klasycznym.
Dużą zaletą czajnika ceramicznego jest to, że jest bezpieczny dla zdrowia. Podczas gotowania do wody nie przenikają żadne substancje, które byłyby szkodliwe dla naszego organizmu i negatywnie wpływały na smak i zapach wody. Jeśli natomiast chodzi o wady, to należy pamiętać, że ceramika jest dość krucha, więc taki czajnik łatwiej można zarysować, obić lub po prostu stłuc.
Czajnik elektryczny emaliowany
Czajniki emaliowane podobnie jak ceramiczne zazwyczaj używa się do gotowania na gazie lub na płycie indukcyjnej. W sklepach można jednak znaleźć modele elektryczne. Takie czajniki wykonane są ze stali i pokryte specjalną emalią. Czym ona jest? Emalia to powłoka wykonana ze sproszkowanego szkła. Nie przepuszcza żadnych związków chemicznych, nie wchodzi w reakcje alergiczne z żywnością, a przy tym zapobiega rozwojowi bakterii. Emalia jest zatem bezpieczna dla zdrowia, dlatego często produkty emaliowane, np. garnki czy patelnie, są polecane dla alergików. Dostępne w sprzedaży czajniki mogą być jedynie pokryte emalią z zewnątrz lub z obu stron – w środku i na zewnątrz (to właśnie będzie zdrowy czajnik elektryczny).
Należy jednak pamiętać, że emalia jest dość delikatna, łatwo odpryskuje. Trzeba zatem ostrożnie obchodzić się z czajnikiem podczas pozbywania się kamienia, aby nie uszkodzić powłoki emaliowanej.
Czajnik elektryczny z silikonu
Niewiele osób wie, że w sprzedaży dostępne są również czajniki silikonowe. Są to tzw. czajniki turystyczne. Silikon jest bowiem elastyczny, a jednocześnie wytrzymały. Dzięki temu taki czajnik można po prostu złożyć i schować do torby podróżnej lub plecaka. Czajnik silikonowy jest także odporny na wysokie temperatury, więc nie pęknie, gdy zagotujemy w nim wodę.
Jaki jest najzdrowszy czajnik elektryczny?
Skoro już wiemy, z jakich materiałów produkuje się czajniki, teraz możemy zastanowić się, który z nich jest najzdrowszy. Za bezpieczne dla naszego zdrowia uważane są czajniki, które mają odpowiednie certyfikaty europejskie potwierdzające wysoką jakość wykonania i przeznaczenie do kontaktu z żywnością. Poza tym bezpieczne są czajniki, które nie zmieniają smaku i zapachu wody, a podczas gotowania do wody nie przedostają się niepożądane substancje.
Jaki jest zatem najzdrowszy czajnik elektryczny? Zdecydowanie czajnik wykonany ze szkła. Szkło jest bowiem materiałem neutralnym, dzięki czemu nie wchodzi w reakcje w kontakcie z wodą, nie barwi jej, ani nie zmienia jej zapachu. Poza tym szkło nie zawiera chromu, niklu, kadmu, teflonu ani innych szkodliwych substancji i powłok, które mogłyby powodować reakcje alergiczne. Co więcej, szkło jest higieniczne i łatwo można je utrzymać w czystości. Do czyszczenia szklanego czajnika najlepiej wykorzystać naturalne środki czystości, czyli ocet lub kwasek cytrynowy.
Za bezpieczny dla zdrowia uważany jest także czajnik ceramiczny oraz czajnik emaliowany, ale tylko taki, który pokryty jest emalią w środku i na zewnątrz. Oba te czajniki nie wydzielają szkodliwych substancji i nie zmieniają smaku wody. W przypadku czajnika emaliowanego należy jednak uważać na odpryski – pod emalią znajduje się bowiem stal, która może korodować.
Czy czajnik ze stali nierdzewnej jest zdrowy? Stal nierdzewna 18/10 jest neutralna w kontakcie z żywnością, co czyni czajnik stalowy bezpiecznym dla naszego zdrowia. Czasami jednak może pozostawiać po sobie metaliczny posmak.
Jakich czajników unikać?
Chcąc kupić bezpieczny czajnik elektryczny, zdecydowanie powinniśmy unikać modeli wykonanych z aluminium. Podczas gotowania wody może bowiem dochodzić do migracji glinu do żywności. Glin to szkodliwy pierwiastek chemiczny, który znajduje się w aluminium. Może odkładać się w różnych narządach, np. w płucach czy mózgu i prowadzić do rozwoju ciężkich chorób.
Okazuje się, że niezdrowe mogą być też czajniki plastikowe, a to głównie za sprawą wspomnianego wcześniej bisfenolu A. Jest to chemiczny fenol, który znajduje się w wielu plastikowych produktach, np. w jednorazowych naczyniach, butelkach z wodą czy przyborach kuchennych. W wyniku wrzenia wody lub innego źródła ciepła BPA może uwalniać się do żywności. Mimo tego, że producenci dbają, by ich produkty były wykonywane z dobrej jakości, odpornego na wysokie temperatury plastiku, na rynku można dostać tanie czajniki niewiadomego pochodzenia, które mogą zawierać szkodliwe substancje. Jeśli zatem chcemy kupić czajnik elektryczny bezpieczny dla zdrowia, unikajmy modeli plastikowych.
Znawca
Posted at 12:46h, 15 wrześniaOsobiscie nie znam sie na czajnikach ale wiem, ze taki za 800 zl robi cuda
admin
Posted at 16:35h, 07 listopadaTaki za 800 zł powinien sam nam przygotować herbatę 😉
Barto
Posted at 20:09h, 18 styczniaTeż mam Ariete ale w wersji Vintage – naprawde spoko czajniczek żonie sie mega podoba 🙂