23 sty Zlewozmywak stalowy – jakie są rodzaje? Jaki wybrać do kuchni?
Pomimo że na rynku pojawiły się nowoczesne zlewy granitowe i ceramiczne, w polskich kuchniach najczęściej gości zlewozmywak stalowy. Trudno się dziwić. W końcu stal nierdzewna jest dość wytrzymała, odporna na zmienne temperatury, a jej czyszczenie nie sprawia większych problemów. Co więcej, zlew ze stali jest uniwersalny, dzięki czemu będzie dobrze komponował się z innymi sprzętami AGD i pasował do każdego stylu kuchennego. Dostępne w sprzedaży zlewozmywaki stalowe różnią się nie tylko kształtem i ilością komór, ale również wykończeniem. Do wyboru są zlewy gładkie, ze strukturą lnu albo z mikrostrukturą. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań.
Zlewozmywak stalowy – kształt i liczba komór
Zlewy stalowe od wielu lat cieszą się ogromną popularnością na rynku. Wynika to nie tylko z ich przystępnej ceny, ale również szerokiej oferty produktowej. Występują one bowiem w wielu rozmiarach i kształtach. Różnią się też ilością i kształtem komór. W sklepach bez problemu znajdziemy zlewozmywaki stalowe jedno-, dwu-, a także półtorakomorowe. Jeśli nasza strefa zmywania wzbogacona jest o zmywarkę, w zupełności wystarczy nam zlewozmywak jednokomorowy. W przeciwnym razie warto zakupić zlew półtorakomorowy, który ma jedną dużą komorę i dodatkową, komorę pomocniczą. Natomiast zlewy dwukomorowe doskonale sprawdzą się w przypadku dużej rodziny.
W zależności od naszych upodobań możemy wybrać zlew prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Dostępne są również zlewy narożne, które pozwalają w wygodny sposób zagospodarować przestrzeń w kuchni. Warto również pamiętać, że zlewozmywaki stalowe często są wzbogacone w ociekacz, który znakomicie nadaje się do osuszania szklanek czy umytej żywności. Z powodzeniem można na nim także ustawiać rozgrzane garnki i patelnie.
Rodzaje zlewozmywaków stalowych
Zlewozmywaki ze stali różnią się jednak nie tylko wielkością i kształtem, ale również wykończeniem, które wpływa na ich ogólny wygląd. Aktualnie w sprzedaży znajdziemy stalowe zlewy z trzema rodzajami wykończeń:
- Gładkie – takie wykończenie może być z połyskiem lub matowe. To pierwsze jest bardziej efektowne, ponieważ odbijające się od niego światło czy promienie słońca dodają kuchni więcej stylu i elegancji. Niestety wykończenie z połyskiem jest trudne do utrzymania w czystości, gdyż na błyszczącej powierzchni widać każdy odcisk palca, każdą smugę i każde zadrapanie, nawet wyjątkowo małe. Aby taki zlew zachował swój piękny wygląd, konieczne jest jego czyszczenie i polerowanie, najlepiej po każdym użyciu. Z kolei wykończenie matowe, nazywane przez producentów jako „wykończenie satyna” lub „jedwab” w przypadku zlewów marki Franke, jest znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Powierzchnia zlewu jest gładka, ale zmatowiona, dzięki czemu ewentualne zacieki czy odciski palców są praktycznie niewidoczne. Nie rzucają się w oczy tak jak w przypadku wykończenia z połyskiem. Nie są jednak tak efektowne w wyglądzie, choć z pewnością wielu osobom przypadną do gustu.
- Struktura lnu – zlewozmywak stalowy ze strukturą lnu powstał jako odpowiedź na wykończenie gładkie. Taki zlew ma na powierzchni dekor, który swoją fakturą przypomina splot lnianej tkaniny, stąd też wzięła się nazwa wykończenia. Dzięki takiej strukturze na powierzchni zlewu trudno jest zauważyć zacieki z wody, odciski palców, osady z kamienia czy inne zabrudzenia. Co więcej, zlewu nie trzeba wycierać i polerować po czyszczeniu.
- Mikrostruktura (mikrolen) – wykończenie mikrolen jest połączeniem gładkiej powierzchni i faktury lnu. Mikrostruktura ułatwia utrzymanie zlewu w czystości, ponieważ nie przywiera do niej brud. Zapobiega też powstawaniu nieestetycznych odcisków palców czy zacieków z wody. Z drugiej strony, mikrostruktura jest na tyle drobna, że zlewozmywak prezentuje się bardzo elegancko. Jest to więc zdecydowanie najlepsze wykończenie w zlewozmywakach stalowych. Niestety, zlewy z wykończeniem mikrolen są o wiele droższe niż modele ze strukturą lnu czy gładkie.
Stal szczotkowana czy polerowana?
Warto wspomnieć, że zlewy stalowe wykonywane są nie tylko ze stali polerowanej, ale również szczotkowanej. Co to jest stal szczotkowana? Powstaje ona w zaawansowanym, ściernym procesie wykończeniowym. Dzięki takiej obróbce wydobywa się teksturę stali, bez utraty grubości elementu. Taka tekstura na pierwszy rzut oka wygląda, jakby była podrapana – to właśnie jest efektem szczotkowania. Mimo tego powierzchnia zlewu jest całkowicie gładka. Zlew ze stali szczotkowanej prezentuje się bardzo elegancko, a przy tym jest stosunkowo odporny na potencjalne zarysowania, wynikające z codziennego użytkowania. Jeśli się one już pojawią, to na takiej powierzchni trudno będzie je dostrzec.
Jaki zlewozmywak stalowy wybrać?
Len czy jedwab? A może mikrostruktura? Wybór zlewu stalowego do kuchni nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony powinien być on wytrzymały i łatwy w czyszczeniu, gdyż będzie jednym z najczęściej eksploatowanych elementów w kuchni. Z drugiej strony, zlew powinien prezentować się elegancko i dobrze komponować się z pozostałym wyposażeniem kuchennym. Jeśli chcemy, aby zlewozmywak pięknie się błyszczał, wybierzmy model z połyskiem. W przypadku gdy szukamy czegoś neutralnego, postawmy na stal szczotkowaną albo na strukturę lnu. Pamiętajmy, że wybór zawsze zależy od naszych preferencji. Postawmy zatem na zlewozmywak stalowy, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom.
No Comments